Umre Turlarında 20.yıl

Umre Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

 

Umre ziyaret manasına gelmektedir dini bir terim olarak bakıldığında ise belirlenen bir zaman aralığı olmadan ihram giyerek Kâbe'yi tavaf edip, Safa Merve arasında sa'y yaparak traş olup ihramdan çıkma ibadetidir. Belirli bir zaman aralığı belirtilmeden yapılabilen umre yalnızca arefe günü sabahından bayramın 4. günü akşamına kadar mekruh'tur denilmektedir. Umre yapmak isteyenler gerekli hazırlıkların ardından iki rekat namaz kılar, niyet eder, ihrama girer ve umreyi tamamlar.

Umre Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

* Aile fertleri ve akrabalarla helalleşmek gerekmektedir.
* Güneş altında önlem almadan fazla dolaşmamak gerekir.
* Yol hazırlığı esnasında umre turları için aşırıya kaçmamak gerekir.
* Helal para temin edilmeli, borçlar ödenmeli, alacaklar alınmalıdır. Mümkün olmuyorsa yazıyla belirtilmesi önemli bir noktadır.
* Otel içerisinde bulunan soğutucular gereksiz yere kullanılmamalı aşırı soğuk tüketilmemelidir.
* Otel dışarısında satılan yiyeceklerden tüketilmemelidir.
* Elbise seçiminde pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.
* Gereğinden fazla alışverişle zamanı boşa geçirmemekte önemlidir.

Umre Turları Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Umre bir ibadettir. Bu ibadetin bilincine varabileceğiniz bir rehber eşliğinde umreyi tam bir ihlasla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Seçim yaparken umre fiyatları konusunda farklılık gösteren firmalar arasında uygun fiyatlı olanları tercih etmek isteyebilirsiniz ancak nasıl bir otelde kalacağınızı şartların ne olduğunu kendilerinden iyice öğrenmenizde yarar vardır. Rahat edemeyeceğiniz bir ortamda sürekli şikayet eder vaziyette bulunmanız umrenin ihlasında sıkıntıya düşmenize neden olabilir. Rehberin dediklerine titizlikle riayet etmekte yarar vardır. Kutsal topraklara adım attığınız andan itibaren farklı bir dünyaya adım attığınızı orada Efendimiz (s.a.v)'i ve orada kabirleri bulunan sahabileri ve onların adaplarını düşünmemiz ve o adaba uygun davranmanız önemlidir. Kusurları görmemeye çalışmak, birbirimize dost eli uzatmak, malayani davranışlardan kaçınmak umrenin ihlasını artırmasına vesile davranışlar arasındadır.

Diğer Başlıklar